Ieskats trofeju izstādē "Jaunmokas 2018"

Latvijas medību trofeju izstādei "Jaunmokas 2018" MMD maija/jūnija numurā veltīti divi raksti: D. Pakalna reportāža no izstādes atklāšanas sarīkojuma un J. Baumaņa rezumējošs ieskats izstādes rīkošanas procesos un novērtēto un izstādīto trofeju datos. Pirmajā rakstā emocionāli pausto, ka šāgada izstāde liek vērotājam burtiski ienirt ragu džungļos (skat. ievadattēlu), Baumanis papildina ar konkrētiem skaitļiem:

"Izstādē kopumā eksponētas aptuveni 1000 medību trofejas. Tas nozīmē, ka kopējais eksponēto trofeju skaits ir līdzīgs kā iepriekšējā izstādē, kas aptvēra piecu gadu periodu.

Visvairāk "Jaunmokās 2018" izstādīti staltbriežu ragi – 403 trofejas (2015. gadā – 431, bet 2010. – 293). Tendence līdzīgā kā iepriekš – vērojams ne tikai būtisks staltbriežu trofeju skaita pieaugums, bet arī nozīmīga kvalitātes uzlabošanās. Salīdzinot ar 2015. gada izstādi, šogad vairāk nekā divas reizes pieaudzis ar zelta medaļu novērtēto trofeju skaits. "Jaunmokās 2018" tādas ir 79 (2015. gadā – 38). Ar to šī izstāde ir unikāla un ieies Latvijas medību vēsturē. Līdz šim vēl nekad nevienā mūsu izstādē tik daudz zelta medaļai atbilstošu staltbriežu nav bijis! Pie tam visas šīs trofejas iegūtas pēdējo trīs gadu laikā!

Tiem, kas mīl atcerēties un salīdzināt, kāda bija medību saimniecība un trofejas padomju laikos un brīvvalsts pirmajos gados, varu atgādināt, ka laika posmā no 1970. līdz 2010. gadam Latvijā gadā vidēji tika nomedīti pieci zelta medaļai atbilstoši staltbrieži. Šajā izstādē varam aplūkot 79 zeltus, kas iegūti pēdējo trīs sezonu laikā!

Ja vēl pieskaitām reģionālajās izstādēs novērtētās trofejas, kas uz Jaunmokām netika atvestas, tad droši var apgalvot, ka pēdējo trīs sezonu laikā Latvijā nomedīti aptuveni 100 zelta medaļai atbilstoši staltbrieži!"

Krietni lielāks nekā pirms trim gadiem – arī stirnāžu ragu klāsts, atzīstamā (iepriekšējā) līmenī - lielo plēsēju galvaskausi, tradicionālās problēmas – ar plēsēju ādām (skat. attēlus lejāk).

Sava raksta noslēgumā J. Baumanis secina: "Kopumā izstāde apliecina to, ko paši jau nojaušam. Ar staltbriežiem, stirnām, bebriem un plēsējiem šobrīd viss ir kārtībā. Meža cūku populāciju būtiski ir ietekmējis Āfrikas cūku mēris, savukārt aļņu populācijas struktūru ar nemākulīgu saimniekošanu sagrāvuši paši mednieki. Ceru, ka izstādē redzētais un izdarītie secinājumi ļaus medniekiem turpmāk prasmīgāk apsaimniekot medījamo sugu populācijas un turpmākajās izstādēs mūs priecēs vēl vairāk un vēl kvalitatīvākas medību trofejas..."

Izstādi izcili papildināja Baibas Rīteres gobelēns (1. attēls zemāk), savukārt tekstilmākslinieces dēls Dāvis Rīters ir šīs izstādes varenākās staltbrieža ragu trofejas "autors" (2. attēls zemāk).

Vēl nedaudz plašāks ieskats izstādes atklāšanas ceremonijā skatāms attēlu galerijā ŠEIT.

 
 

Pieraksties jaunumiem