MMD 2014. gada SEPTEMBRA numura (2014/09) saturs

♦  Redaktora sleja: Aizvadītajā vasarā...

"Minhauzens". Ir jāgrib, un būs!...

Svētki beigušies, turpinājumu nāksies gribēt. Augusta pirmās nedēļas nogalē Višķos nesastapu nevienu mednieku, kurš būtu nožēlojis došanos uz "Minhauzenu", uzklausītās atziņas bija viennozīmīgas – festivāls Latvijas mednieku saimei ir vajadzīgs! Tādēļ – uzteiksim rīkotājus un mācīsimies novērtēt viņu ieguldīto darbu, aktīvi pārspriedīsim izskanējušās domas par nepieciešamajām pārmaiņām "Minhauzena" norisē, prātosim par "dzirkstelītes" un mednieciskuma atgūšanu, bet metīsim malā šur tur šogad tomēr sadzirdēto bažīgo: "Kas zina, vai tik šis nebija pēdējais "Minhauzens"?..."

MMD veidotās fotogrāfiju galerijas no "Minhauzena 2014" pieejamas:

ŠEIT, ♦ ŠEIT, ♦ ŠEIT un arī ♦ ŠEIT

♦  Uzmanību – jauns medību suņu reģistrs!

Sirds dziļumos turot rūpi par medību suņu lietas nākotni mūsu zemē, KMC "Dālderi" dibinātājs un īpašnieks Aigars Remess pirms kāda laika nolēma ieguldīt personiskos līdzekļus, nolīgstot programmētājus un dodot viņiem uzdevumu – radīt elektroniska internetā pieejama medību suņu reģistra – ciltsgrāmatas bāzi. Nu tas paveikts un reģistrs "palaists gaisā". Būtiski – Remesa idejiskie partneri šai veikumā ir vairāki zinoši un pieredzes bagāti kinologi, kas visi kopā uzņemas atbildību par elektroniskajā ciltsgrāmatā ievietoto datu ticamību. MMD lappusēs – par šīs idejas vēsturi un iedīvinātāju nākotnes plāniem.

Lapiņš. Pirmajā trešais

Pirmoreiz aizbraucis uz Itāliju, latvietis Einārs Lapiņš (attēlā - uz pjedestāla pirmais no labās) pirmajā Eiropas kausa izcīņā "lauka šaušanā ar vītņstobra ieroci" (angl. – country shooting with rifle) individuālajiem šāvējiem šaušanas sporta disciplīnā izcīnīja trešo vietu.

 

 

 

 

 

 

♦  Ar knābja nospieduma sajūtu...

Ieskats ārējā ballistikā

Martā MMD lappusēs bija publicēts raksts "Šāviena puzle jeb Ieskats iekšējā ballistikā" – atbilde uz kāda cītīga žurnāla lasītāja jautājumu: "Aprakstiet, lūdzu, kas notiek ierocī šāviena brīdī..." Pēc minētā raksta saņēmām ierosmi tēmu turpināt un aprakstīt arī tālāko – "to, kas ar šāvienu notiek pēc tam, kad lode atstājusi stobru". Un, tā kā arī mums pašiem likās lietderīgi tēmu turpināt (nav taču prāta darbs, brienot pāri dziļam strautam, izdomāt nebrist tālāk, kad zābaki jau piesmelti...), šajā reizē MMD lappusēs – sākums stāstam par tā dēvēto ārējo ballistiku...

♦  Palīgs smagā brīdī

Praktiskuma iemiesojums. "Howa M1500"

Stāstu par to, kas ir "Howa M1500", vislabāk ilustrēs šāda epizode.  2012. gada "MMD Kausos" mednieku centrs "Purnavu muiža" kā "Kausu" galveno balvu uzsauca šo karabīni komplektācijā ar čehu "Meopta" 3–12x56 optiku. Mednieks, kurš to visu ieguva, togad "Kausos" bija šāvis ar kādas Latvijā labi pazīstamas markas karabīni no vidējās cenu kategorijas un izcīnījis 90. vietu. Nomainījis savu šaujamo pret vinnēto "Howa", tas pats mednieks 2014. gada "Kausu" vītņstobru pamatlīgā ierindojās 6. vietā, bet pēc tam pamatlīgas superfinālā pamanījās izraut otro vietu.

♦  Eiropeiskie amerikāņi. "Weaver European Series"

Ragu dienas Morē – visa pasaule pie kājām


 

 

Mūsdienās mūsdienīgā medību saimniecībā tiešām jau iespējams sasniegt līmeni, kad nomedītais staltbriedis tiek izmantots pilnībā, kad no viņa tiešām "paliek tikai atvadu baurojiens" – jau ir pieejamas tehnoloģijas, kas ļauj iegūt un saglabāt, un tālāk ciltsdarbā izmantot ari jau nomedīta ģenētiski vērtīga dzīvnieka spermu.

 

♦  Tautumeita un plinte…

 

 

 

 

 

 

Vērtējoši – par medību trofeju izstādēm Alojā un Lubānā. Medības ir kaut kas krietni vairāk nekā brīvā laika pavadīšanas veids!

 

♦  Trofeju kulminācija

MMD kopā ar čehu pētnieku Pavelu Šereru meklē atbildes uz jautājumu, ko joprojām uzdod mednieku paaudžu paaudzes – kurā stirnu āžu dzīves posmā mūsu dabas apstākļos iestājas patiesais trofeju pilnbrieds un kad ir vislabākais tā dēvētais ražas novākšanas laiks?

"Subaru Forester" – uzticams ceļabiedrs darbā un atpūtā

Stārķi aizlido saskaitīti

Igaunijā, kur ligzdo uz pusi mazāk stārķu pāru nekā Latvijā, pirms dažiem gadiem mednieki rosinājuši stārķus noteikt par medījamiem putniem – kā nekā tie taču esot visizplatītākie plēsējputni. Tomēr līdz šim nav nekādu ziņu, ka kaimiņi būtu ieguvuši tiesības stārķus medīt. Līdzīga kurnēšana dzirdēta arī Latvijas mednieku aprindās, pagaidām gan aprobežojoties ar kaismīgu viedokļu paušanu interneta forumos, tātad – ar sarunām pašu starpā...

Akrobāts lucītis un prātīgais buks

Spānijas kailgliemezis

Vēl viens jaunienācējs Latvijā!!! Ja jūsu dārzā šis rīma ir parādījies, no viņa atbrīvoties diemžēl vairs nevar. Gandrīz nevar... Kā pajokojuši mani Vācijas kolēģi, ja spānietis kaut kur tikko iemitinājies, attiecīgo teritoriju vajag nolīdzināt ar buldozeru un nobetonēt. Tad, iespējams, viņa tur vairs nebūs.

Neticami, bet...

Izvēlamies budžetnieku!

Liecības. Jenotsuns

"Pilna servisa" saimnieks

Nikolajs Antipenko: "Toreiz – pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā – par tām tukšajām platībām neviens kolektīvs maksāt negribēja. Es apvienoju divu klubu platības – kopā apmēram 4,5 tūkstošus ha. Briežu šeit nebija nemaz, ja dabūja kādu cūku, visiem bija lielie prieki, sezonā mežniecība deva 1–2 aļņu licences, ko ar grūtībām varēja realizēt... Šosezon mēs medīsim 17 aļņus! Pagājušajā gadā – 13…"

Rakstā - gan par medību saimniecību, gan par trofeju noformēšanas mākslu, gan arī par to, ko krievi no Krievijas brauc mācīties Latvijā. 

 

Komercmedības – aktualitāte latviešiem vai ārzemniekiem?

Lai arī privātie komercmedību piedāvātāji visi kā viens apgalvo, ka medības Latvijā "pērk" gandrīz tikai turīgi ārzemnieki, MMD uzietie skaitļi rāda, ka vismaz a/s "Latvijas valsts meži" medību klientu lokā nupat jau teju puse ir pašmāju mednieki. Par ko tas liecina?...

♦ Cik maksā medības? 

Piemēram, mežacūka. Lētākais nomedījums – šāgada sivēns, 35 €. Vairāk nekā 100 kg smaga cūka (svarā netiek ieskaitīti iekšējie orgāni) – 295 €. Dārgākais – dižs mežakuilis ar dižiem (vairāk nekā 20 cm gariem) ilkņiem – 990 €. Pūdelis, dzīvnieks savainots – 90 €.

Bebra aste un fiksā aļņa gaļas uzkoda igauņu gaumē

 

Pieraksties jaunumiem