MMD 2015. gada JŪLIJA / AUGUSTA numura (2015/04)

SATURS

 

 

Redaktora sleja: "Kausi 2015": divas intrigas

♦ "MMD Kausu 2015" rezultāti:

♦ Jaunums tirgū – "Super Bebris" medību torņi!

♦ Gada balva startē atkal!

Gada balva medniecībā ir ikgadēja augstākā atzinība par nozīmīgu ieguldījumu medību saimniecības attīstībā un medību popularizēšanā Latvijas vai vietējā mērogā. Balvas iniciatori un pasniegšanas organizatori ir Latvijas Mednieku savienība un žurnāls "Medības. Makšķerēšana. Daba".

MMD aicina medniekus, medību klubus un ikvienu interesentu AKTĪVI PIEDALĪTIES nākamo Gada balvas kandidātu izvirzīšanas procesā! Neslinkojiet! Jāsaprot - tikai no jums pašiem ir atkarīgs, kuri un kādi medniecības godavīri vai godasievas kandidēs uz šāgada balvām.

Gada balvas medniecībā nolikums pieejams ŠEIT. Pieteikumu iesniegšanas termiņš – šāgada 31. augusts!

♦ Čehija – ieročbūves lielvalsts!

 Tā nu tas izklausās – ja salīdzina čehu ieročbūvētāju jaunpienesumu izstādē "IWA OutdoorClassics 2015" ar, piemēram, amerikāņu jaunumu sarakstu, kas bija atrodams šīs izstādes apskatu virtenē iepriekšējā numurā (skat. MMD 3/2015 46. lpp.), tad šogad jaunumu ziņā mazā Čehija godam turēja līdzi superlielvalstij ASV.

 

 

 

 

♦ Memoranda noskaņās…

Daudzi vēl atceras pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu beigās iztukšotās medību platības, tādēļ, pirms kaislīgi vicināties ar postījumu skaitļiem, vajadzētu atbildēt arī uz jautājumu – vai valsts vēlas, lai toreizējā situācija atkārtotos? Vai, galu galā, iesaistītās puses (mednieki, sabiedrība, LVM, "zaļie" utt.) nevarētu saņemt no valsts kaut neskaidrus mājienus par to, kāds dzīvnieku blīvums tad būtu tas ieteicamākais katrā konkrētā dzīvotnē, ņemot vērā konkrēto izcirtumu un jaunaudžu īpatsvaru?

 

 

♦ Trīs kilogramus meža līdzņemšanai?

Problēma ir, ka, vērtējot mežu, šim jautājumam pieejam ārkārtīgi vienkāršoti un skaitām vien to, ko uzreiz var pārdot – koksni, ogas, dzīvnieku ādas utt. Šāds vērtējums ir vienkāršs, saprotams un nepilnīgs, jo ekonomiska vērtība ir arī nepārdodamām lietām (piemēram, putniem kā "kaitēkļu" ierobežotājiem, svaigam gaisam, tīram ūdenim utt.), kas visticamāk ir pašas vērtīgākās...

♦ Okulārā – Vecās pasaules medību optika

Agrāk rakstījām, ka "MMD Kausu" dati liecina, ka pēdējā laikā mūsu mednieku aprīkojumā mazumā gājis t.s. lētā gala Āzijas izcelsmes tēmēkļu klāsts, bet līderpozīcijās izvirzījušies "eiropieši". Līdzīga tendence bija vērojama arī šāgada izstādē "IWA OutdoorClassics", tādēļ arī medību optikai veltītajā apskatu virknē mēģinām šo tendenci atspoguļot. Optikas jaunumiem veltīotajās lappusēs – par to, ko piedāvā Eiropas ražotāji. Sākam, protams, ar grandiem...

 

 

♦ Tāds vienkāršs striķītis…

Zviedru firmas "Texsolv" (www.texsolv.se) produkts – "RunLock" dubultvirves – ir vienkāršs līdz nejēdzībai, taču tā pielietojums ir teju bezgalīgs – to limitē vien lietotāja izdoma un kreativitāte.

"RunLock" ir divas paralēli novietotas austas virves, kas ik pēc noteikta intervāla saaustas kopā. Šo dubultvirvi bez neviena mezgla var savienot savstarpēji, to var izmantot kā štropi dažādu kravu nostiprināšanai, to var izmantot dzīvnieku izvilkšanai no meža, turklāt vilcēju skaitu var viegli palielināt vai samazināt, vienkārši piestiprinot galvenajai virvei papildauklas...

 

♦ Latvijas medību trofejas Čehijā

Jau nākamajā rītā pēc Jaunmoku medību trofeju izstādes noslēguma dažas no Latvijas pēdējo gadu labākajām trofejām ceļoja uz Čehiju, lai piedalītos "Natura Viva 2015" – Eiropas medību trofeju izstādē, kas reizi piecos gados notiek Lisā pie Labas (Lysa nad Labem).

 

 

 

 

 

♦ "Jaunmokas 2015", Skats uz izstādi un medniekiem

♦ Ko par Latvijas medību saimniecības stāvokli varam spriest pēc medību trofeju izstādes "Jaunmokas 2015"?

Latvijas medību trofeju izstādei "Jaunmokas 2015" veltītā apskatā galvenā uzmanība tiks pievērsta dažādu likumsakarību meklēšanai un skaidrošanai – tiem secinājumiem, kas rodas, analizējot datus par izstādes "Jaunmokas 2015" ietvaros novērtētajām trofejām.

Šajā reizē – par to, ko izstāde "Jaunmokas 2015" liecinājusi par mūszemes mednieku saimniekošanu aļņu un staltbriežu ziņā...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

♦ No cita skatupunkta

Šā gada 15. maijā Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava" meža pētīšanas stacijas zinātnes komunikāciju centrā "Mežmāja" rīkoja jau devīto Mežzinātnes dienu. Kopumā šā pasākuma mērķis ir informēt interesentus par aktuālajiem pētījumiem, ko veic institūts.

Šogad zinātnes diena tika veltīta meža un medību faunai cilvēku apsaimniekotā vidē.

 

 

 

♦ Par cūkām un zināšanām

♦ Mežacūkas pilsētās un piepilsētās: jaunums vai ikdienišķa parādība?

Rīgā un arī dažā labā citā Latvijas "lielpilsētā" izveidota Medību koordinācijas komisija, kuras "centrālais uzdevums", kā izskatās, ir cīkstiņš ar pēdējā laikā pilsētās un piepilsētās parādījušamies mežacūku bariem.

Vai mežā apgūta mežarukšu tramdīšanas māka palīdzēs "koordinēt" cūkas Rīgas vai kādas citas pilsētas ielās, pagalmos un kapsētās? Un kā uzvedīsies komisijas(-u) nemednieciskā daļa? Un vai "komisāru" domāšana par nākamajām vēlēšanām jeb rūpes par politiskā ģīmja smukumu nekļūs par noteicošo, izvēloties, kurā vietā liekams komats teikumā "Medīt nedrīkst lavierēt!". Nu, tieši tāpat, kā tas bija gadījumā ar bebriem Rīgas kanālā, kur, laikam jau visvairāk no jūtelīgo vēlētāju kritikas baidoties, tika nolemts laipot un daļēji upurēt kanālmalas apstādījumu veidotāju simt un vairāk gadu ilgo darbu...

Optimālo lēmumu var palīdzēt pieņemt zināšanas. Kaut vai par to, kā "cūku problēma" tiek risināta citviet.

Par visu to – šā MMD numura lappusēs...

 

 

 

♦ Putnu medības ar suņiem Serbijā

Nu jau vairākus gadus Pēterim ZVAIGZNEM par tradīciju ir kļuvis pavasaros un rudeņos kopā ar saviem vācu īsspalvainajiem putnusuņiem, dēvētiem arī par kurchāriem, doties uz Vojvodinas apgabalu jeb provinci Serbijas ziemeļos – uz treniņiem, sacensībām un medībām.

Pavasaros tās ir apmācības un sacensības, bet rudeņos – pamatā putnu medības, klāt paķerot arī kādas sacensības nedēļas nogalēs...

 

♦ Kā izvēlēties medību suņa kucēnu putnu medībām?

♦ Likumi briesmās!

Līdz 24. jūlijam kampaņas "Dabas trauksme" ietvaros iedzīvotāji tiek aicināti paust atbalstu galvenajiem ES dabas aizsardzības likumiem – Putnu direktīvai un Biotopu direktīvai. Aizpildot vienkāršu veidlapu LOB interneta lapā, jūs iesniegsit EK vides organizāciju sagatavotās atbildes uz apspriešanas jautājumiem. Ja negribam, lai likumi, uz kuriem balstās dabas aizsardzība (un arī medības) Eiropas Savienībā, noslīkt gadiem ilgās jukās, šis nav brīdis, kad stāvēt malā. Piedalieties!

Veidlapa pieejama un aizpildāma ŠEIT.

 

♦ Sēnes Tērvetes meža ainavu parkā

♦ Ekoloģijas pamati. 2. daļa

♦ "IWA 2015" – no pīļu sezonas skatpunkta

♦ Medījums piezvana…

"CaliberHunting" dzīvnieku signalizatora darbības mērķis – signalizēt medniekam par dzīvnieka tuvošanos. Ideja gauži vienkārša: netālu no barotavas (firma apgalvo, ka sensors uztver dzīvnieku 90 grādu sektorā līdz pat 10 m attālumā) tiek piestiprināts vienkāršs raidītājs, bet uztvērējs atrodas pie mednieka tornī (signāla uztveršana – līdz 100 m), kur, dzīvniekam parādoties, klusi ietikšķas...

 

 

 

♦ Primāti, pērtiķi un citi

♦ Kā sauc, tā atsaucas?

Kāda notikuma medībās un tā seku juridiskā analīze. Izrādās – Latvijā mednieki un arī nemednieki itin viegli var nonākt gan kriminālprocesa paspārnē, gan tikt sodīti administratīvi.  Patiesi, kļūmīgā situācijā, pašiem neapzinoties, var nonākt jebkurš no medniekiem vai dzinējiem. Tādēļ medniekiem jāielāgo, ka pat tad, ja jūsu rīcības nolūks ir bijis pilnīgi citāds, jūsu rīcību un tās apstākļus var mākslīgi traktēt kā teorētisku nodarījumu, par ko var saņemt sodu, turklāt pat tādu, kas medniekiem nākotnē liedz turpināt medīt.

♦ Savvaļas dzīvnieki un barība. 3. daļa: skābbarība – nozīme un īpatnības

♦ Īsts medniekstāsts

♦ Kā mēs bebru mammai palīdzējām

♦ Pirmie ragi

♦ Meža kameru izmēģinājums

Tā kā arī šajā jomā tehnoloģijas pēdējos gados strauji attīstījušās, un vecās kameras, salīdzinot ar modernākajām, nu jau kļuvušas stipri arhaiskas, MMD pārstāvis devās uz SIA "Kemek Engeneering" novērošanas kameru sektoru "Fotogun", kur gan tirgo labas kvalitātes kameras, kas ir pārbaudītas darbībā, gan arī profesionāli konsultē par preces iespējām un pareizu lietošanu.

Ceram, ka šis raksts palīdzēs lasītājiem saprast, kā no kuras kameras dabūt ārā labāko iespējamo rezultātu.

 

♦ "Purnavu Muižas Kausa" pēcgaršas...

Patlaban, kad PMK dalībnieku vārdi un rezultāti jau vairākas nedēļas pieejami gan "Purnavu Muižas" mājaslapā, gan šaušanas sacensībām veltītajā www.sasa.lv, nav jēgas sīki un smalki aprakstīt dalībnieku sastāvu, skaitu un veikumu.

Tā vietā centīsimies ielūkoties to ļaužu izjūtās un vērojumos, bez kuriem nevieni mači nevarētu notikt – tie ir organizatori, tiesneši un atbalstītāji jeb sponsori...

 

 

Pieraksties jaunumiem