MMD 2016. gada novembra / decembra numura (2016/06) SATURS

 

 

Ugunskurs MMD

♦ Konkurss MMD lappusēs. Gada izskaņa un jauns sākums

→ Šāgada "Interbaltija AG" un MMD konkursa "Ar karstu stobru un dzidru optiku" Lielās Balvas ieguvēju izrādījās ļoti viegli noskaidrot – kad visi žūrijas locekļi bija salikuši savus plusiņus pie gada laikā MMD lappusēs publicētajiem konkursa darbiem, līderis bija acīmredzams uzreiz. Visbrangākā – krietni brangāka nekā citviet! – "žūrijplusiņu" rinda greznojās pie burtu un ciparu virknes "MMD 3/2016, 74", kas nozīmēja, ka konkursa Lielā Balva pienākas žurnāla maija/jūnija numura 74. lappusē publicētā stāsta "Mans "zelta" āzis" autoram Jānim BRAMBATAM.

 

♦ Ābeļdārza ruksis

♦ Pārsteiguma trofeja

→ Konkurss turpinās! Pierādījums tam – šajā MMD numurā publicētie darbi, no kuriem viens ir ļoti neparasts – attēlā redzamā Igora Magonova gūtā trofeja, par ko pats autors raksta: "(..) mana mūža trofeja – 12 žuburu ragi! Bukam! Un, kaut arī tie ir neapšaubāmi anomāli ragi, citus tādus redzējis neesmu nekad, lai arī mednieks esmu jau 20 gadus...

 

♦ Mazā humora republika

→ MMD apskatnieks Ilgvars Zihmanis raksta: "Ja no laba drauga saņemts ielūgums uz dzinējmedību sezonas atklāšanu kolektīvā, ko līdz šim neesi iepazinis, tad divu domu nav, – jābrauc. It sevišķi, ja pašam kolektīvam nav iebildumu. Vismaz varēs apskatīt, kā viss notiek "tur, pie viņiem". Tā nu mana 2016./2017. gada dzinējmedību sezona tika atklāta LISUPES MEDĪBU KOLEKTĪVĀ Mārsnēnos..."  

 

 

 

♦ Dreimaņa mežs. Otrā grāmata

→ No ielūguma: "Lūdzam jūs pagodināt ar savu klātbūtni V. V. Dreimaņa rīkoto grāmatas "Brīnišķīgais mežs" prezentācijas pasākumu š.g. 30. septembrī plkst. 19.00 Valdeķu Kultūras namā. Programmā: svinīgas runas, koncerts, balle."

No iespaidiem. 30. septembris. Kurzeme, Valdeķi Kandavas pievārtē. Lūgto viesu pulks – kā jūra. Dāmas, kungi, bērni; "vieninieki", pāri, ģimenes paaudžu paaudzēs. Mednieki un viņiem pietuvinātie. Dreimanis un Co vaktē ieejas durvis – sak, ka tik kāds ciemiņš bez dāvanas, bez "Brīnišķīgā meža" ("Medniekstāsti II") eksemplāra, nepaliek. Brīdi vēlāk "Brīnišķīgais mežs" ienāk zālē. Lasījumos. Runās. 

Žurnālā – fotoreportāža no Viestura Valda Dreimaņa grāmatas atvēršanas svētkiem apvienojumā ar jaunās grāmatas īsrecenziju. Ieteikums ik medniekam - šim darbam jābūt Tavā mājas bibliotēkā! 

 

 

♦ Grietai četrpadsmit šuves

→ Fragments no V. V. Dreimaņa grāmatas "Brīnišķīgais mežs". Ieskatam: "GPS pultī redzu, ka Grieta paņēmusi cūkas un dzen tās gar ceļa malu uz Mamaja četrstūri. Tur torņos gaida četri viesmednieki ar karabīnēm. Atskan šāvienu sērija, Grieta padzen cūkas garām mednieku līnijai, apgriež tās un dzen atpakaļ gar medniekiem otrreiz. Atkal skan šāvieni. Tas viss notiek divu kvartālu attālumā no manis, tas ir apmēram 900 metru. Kārtoju dzinēju līniju, tuvojamies mednieku līnijai masta vidū. Uzeju tieši uz malējo mednieku. Tas sēž tornī zaļu vesti mugurā.

– Šāvi?

– Jā, pa sivēniem. Pārgāja pāri stigai un pēc tam arī pāri vārnkājai, tur pie tās zaļās egles. Laikam jau netrāpīju..."

 

Ar vieglu rokas kustību... "Verney-Carron Speedline"

→ MMD šogad jau stāstīts, ka "IWA&OutdoorClassics 2016" īpaši izcēlās francūži no "Verney-Carron", kuri izstādē demonstrēja "Speedline" – visai oriģinālu karabīni ar ietilpīgu, izņemamu aptveri, turklāt šī karabīne juridiski neskaitās pusautomātisks ierocis, taču ātršāvībā neko daudz no pusautomāta neatpaliek. Tagad, gada nogalei tuvojoties, šo faktu atkal vērts izcelt žurnāla lappusēs...

 

♦ Dažādas noderīgas lietas

→ Izstādē "IWA OutdoorClassics 2016" netrūka dažādu noderīgu un dažkārt pat dīvainu sīkumu, kuru mērķis ir padarīt mednieka un dabā gājēja dzīvi ērtāku. Piemēram, šis asprātīgais tēmēkļu aksesuārs (attēlā pa kreisi), kas domāts optikas un "sarkano punktu" lēcu aizsardzībai pret lietus lāsēm. Jumtiņš aizsedz lēcu brīdī, kad ierocis tiek pacelts 49 grādu leņķī.

Par šo un daudziem citiem "sīkumiem" – plašā apskatā MMD lappusēs...

 

 

♦ Aivaram Dunduram – Atzinības krusts!

→ Saskaņā ar Latvijas Valsts prezidenta kancelejas Ordeņu kapitula 2016. gada 12. oktobra lēmumu Aivaram Dunduram par sevišķiem nopelniem Latvijas valsts labā piešķirts IV šķiras Atzinības krusts. Sveicam Tevi, ordeņa virsniek!

 

 

 

 

 

Pie atvērtās Pandoras lādes

→ Eiropu pārņēmis satraukums par nopietnu draudu mūsu kontinenta briežveidīgo dzīvnieku populācijām – šogad Norvēģijā pirmo reizi apstiprināta CWD (Chronic wasting desease jeb briežu hroniskā novājēšanas slimība) savvaļas ziemeļbriedim un alnim. Rezultātā Eiropas Komisija aizliegusi visu veidu dabiskā briežu urīna importu medību vajadzībām no ASV un Kanādas, kur šī kaite zināma jau vismaz 50 gadus...

Par šo faktu bijis gana daudz publikāciju gan presē, gan mednieku portālos, taču jautājumu tomēr vēl aizvien ir vairāk nekā konkrētu atbilžu, tādēļ vēlreiz īsi atkārtosim gan zināmo, gan, mūsuprāt, nozīmīgākos jautājumus un minējumus, kas ar šo slimību saistīti...

 

 

♦ "Grisport". Pirmie testi medībās Latvijā

→ Laiks atskaitīties. Viņnumur iepazīstinājām lasītājus ar jaunumu Latvijā – ar medību taku mīšanai un arī visādai citādai dabā iešanai paredzētajiem itāļu firmas "Grisport" zābakiem, ko mūsu zemē ieved uzņēmums "Urban step" un kas iegādājami SIA "Ieroči" veikalos. Šajā numurā – īss un konspektīvs pastāsts par to, kā absolūti reāliem letiņu džekiem ar "Grisport" kājās Latvijas dubļainajā rudenī klājies.

 

 

 

 

 

Izcilnieku ierašanās

→ Tas ir noticis! Jaunās "Hornady ELD-X" vītņu lodes un "Precision Hunter" patronas tagad – beidzot! – dabūjamas arī Latvijā. Tā ir medībām paredzēta munīcija, kuras parametri pietuvojas sporta šaušanas līmenim...

 

 

Kā viss sākās: informācija un "noziedznieki"

♦ Nemedījamie un aizsargājamie. "Apaļš galds" redakcijā. Nu ļoti apaļš

→ Par šo tēmu MMD zvanīja lasītāji, kuru īpašumā atrodas gan nemedījamu "parasto", gan īpaši aizsargājamo sugu īpatņu izbāžņi. Jautājums viens, apmēram šāds: "Ko nu? Vai tagad es esmu noziedznieks?..." Vēl viens vienots, neizpratnes pilns jautājums: "Vai tiešām mūsu valstij un dabai būtu labāk, ja šie atrastie būtu atstāti sapūt?..."  Viss iepriekš minētais (bet ne tikai tas) rosināja MMD aicināt uz "apaļā galda" sarunu redakcijā gan Dabas aizsardzības pārvaldes un Valsts Meža dienesta darbiniekus, gan tos amatvīrus, kam Latvijā ar "izbāžņu lietām" iznāk saskarties biežāk nekā "cilvēkam parastajam" – medību un taksidermijas nozares ļaudis...

 

♦ Pēc muflona uz Ungāriju jeb Exchange hunt

→ Exchange hunt jeb apmaiņas medības pasaulē nav nekas jauns, taču līdz pat nesenam laikam šī medību tūrisma nozare īpaši nedraudzējās ar modernajām tehnoloģijām. Tikai 2013. gadā daži apņēmīgi mednieki izveidoja mājaslapu exchangehunt.com – interneta platformu, kuras viens no uzdevumiem ir radīt iespēju doties ciemos. Viesmedību, viescopes vai viesbildēšanas "apmaiņas tūrē". No Latvijas šai platformā reģistrējušies vien daži mednieki. Vienu no viņiem – Mārtiņu Putniņu – aicinājām dalīties pieredzē.

 

 

Jauns sākums. "Remington V3 Field Sport"

♦ ĀCM Latvijā. Sākotnējās prognozes, esošā situācija un skarbā nākotne

Edvīns Oļševskis: "Diemžēl absolūti skaidrs ir tas, ka ar ĀCM mums nāksies sadzīvot vēl ilgu laiku. Par to, ka šī slimība nekur neizzūd, liecina tas, ka pat teritorijās, kur pašā ĀCM uzliesmojuma sākumā 2014. gada vasarā tika konstatēti pirmie saslimšanas gadījumi, vēl šobrīd atrodam gan veselas, gan inficētas mežacūkas, gan arī tādus dzīvniekus, kam konstatētas tikai antivielas pret ĀCM vīrusu. Līdz ar to medniekiem inficētajās teritorijās nav nekāda pamata zaudēt modrību. Arī tad, ja jums šķiet, ka "mēris mums pārskrējis", ka "viss jau beidzies"..."

♦ Latvieši pulcē arī citus

→ MMD ik pa brīdim tiek publicēti Latvijas dzinējsuņu kluba rīkoto izstāžu un pārbaužu rezultāti, taču nu pienācis laiks ielūkoties kādā notikumā "caur fotoobjektīvu un arī diktofona mikrofonu". Tā nu MMD korespondents Valdis Aleksandrovs devās uz Ērgļiem, kur augusta nogalē notika 2. Latvijas dzinējsuņu kluba rīkotā atklātā medību suņu izstāde.

 

 

 

♦ Tuvi, bet pasveši kaimiņi. Ūdeņos

→ Lielāko daļu Latvijas Dabas muzeja eksponātu ikdienā nav pieņemts aptaustīt un paņemt rokās, bet visiem likumiem ir izņēmumi. Viens no šādiem izņēmumiem ir kolekcija, kura paredzēta izmantošanai nodarbībā "Daudzveidīgā ūdens pasaule". Nodarbībā interesenti tiek iepazīstināti ar mūsu tuviem, bet pasvešiem kaimiņiem, kas sastopami Latvijas ūdeņos. Daudzus mēs ikdienā pat nepamanām, bet citus nepelnīti apvainojam.

 

 

♦ Kas ir vissvarīgākais?

♦ Cilvēks IR vissvarīgākais

♦ Vilku medības Lubānā – iemūžinātas

♦ 199 un trīspadsmitais

→ Naski tie mūsu mednieki. Nupat jau ne tikai uz medībām, bet arī uz rakstīšanu. Šķiet, pēdējā laikā vesela medībgrāmatu lavīna panesusies. Šajā numurā pat – apaļas divas. Viestura Dreimaņa "Brīnišķīgais mežs II" un, lūk, arī Pētera IKAUNIEKA "Vilku mednieka piezīmes".

 

Domājot par šā darba popularizēšanu, izlēmām rīkoties līdzīgi kā kandavnieku gadījumā – šeit līdzās lasāmi nedaudz "žurnalizēti" grāmatas fragmenti, kas, MMDprāt, labi atklāj gan "Vilku mednieka piezīmju" sūtību, gan arī būtību.

 

 

♦ Vieta tukša nestāv...

♦ Ir Virsaitis! Ir!

→ Didzis Pakalns: "Šim MMD numuram apsolīts meklēt un bildēt kādu Latvijā mazāk popularizētu "ģeoloģisko vietu". Grūtāk ar "mazo izvēli" – te darbojas "cilvēks domā, Daba dara" princips. Plānos ierakstītā Amatas ģeoloģiskā taka Vidzemē vēl tīta pārāk monotonā lapu zaļumā un nav ar kameru labi "paņemama", tādēļ lemju izpētīt Virsaišu ūdenskritumu Sabiles pusē..."

 

♦ Pretstatus iepazīstot

→ Ikšķilietis Arturs PENCIS "Plaužu" mednieku kolektīva līgumplatībās organizē fazānu medības. Šāda doma radusies, kad aizbraucis viesmedībās uz Beļģiju, kur... procesā vīlies, tālab nospriedis: mēs taču varam labāk, dabiskāk! Bet runa būs ne tikai par beļģu un mūsu fazānošanu. Pārdomas radušās arī pēc medībām Krievijā un Ungārijā.

 

 

 

 

♦ Pārdokļi 2016

→ Ja kaut kas notiek vairākas reizes un "apmēram regulāri", var sākt runāt par tradīciju. Tādēļ atļaušos teikt, ka MMD nu jau otro gadu pēc kārtas rudens pusē īstenotā medīblietu tirgotāju aptauja kļuvusi tradicionāla. Īpaši jau tādēļ, ka arī mērķis tas pats, kas pērn – papētīt un žurnāla lappusēs atainot tendences, kādas valda mūsu valsts medīblietu tirgū – kādi ir pirktākie (tātad – attiecīgajā brīdī populārākie) jaunie ieroči, tēmēkļi, munīcija, apģērbs apavi utt. u.t.jpr. Šogad aptaujai nākusi klāt arī iespēja salīdzināt ar pagājušo gadu – vai kas mednieku gaumē 12 mēnešu laikā mainījies. Esam pievienojuši arī dažus jaunus jautājumus.

 
 
 
 

Pieraksties jaunumiem