MMD 2017. gada         maija/jūnija numura (2017/03) SATURS

 

 

 

♦ Varbūt jāmaina taktika?

♦ Cieņpilni svētki medniecībai

Gada balvu medniecībā pasniegšanas svinīgā ceremonija. Jaunmokas. 2017. gada 1. aprīlis...

...Pastudējiet rakstus par Gada balvas medniecībā laureātiem MMD lappusēs, ieklausieties Balvas pasniegšanas svinīgajā ceremonijā skanošajās laureātu vizītkartēs! Tās kārtējo reizi pierāda – esam bagāti! Šādi mednieki Latvijā ir. Zinoši. Izdomas bagāti. Labā nozīmē – lepni un pašapzinīgi, staltas pašcieņas pilni mednieki. Mums, pārējiem, atliek vien mācēt viņu pienesumu pienācīgi godāt, un viņu veikumu Latvijas medniecības un sevis pašu pašapziņas celšanai gudri izmantot.

 

♦ "IWA Outdoor Classics 2017". Skaisti dzīvot neaizliegsi!...

MMD ieroču apskatnieks Ilgvars Zihmanis: "Kārtējais izstādes IWA apmeklējums aiz muguras. Jau divpadsmitais pēc kārtas. Bezmaz vai kā darba brauciens, tomēr – joprojām sasodīti interesants darba brauciens... Jo IWA ir īstā vieta, kur mūsu platuma grādos lūkoties, kas jauns tiek piedāvāts gan medībām, gan arī šaušanas sportam, dabā iešanai un tiesībsargājošajām iestādēm. Lai arī mēroga ziņā IWA ir pasaulē otrā, tomēr Eiropai tā ir pirmā izstāde par to, kas attiecas uz mūs visus interesējošām tēmām. Un bija arī ko redzēt..."

 

♦ Ar zelta rokām un trenera diplomu kabatā...

Gada balvas medniecībā 2016 laureāts Mundis Žviriņš...

No laureātam veltītā raksta ievada: "Žviriņu mednieku dinastijas saknes meklējamas Gulbenes novada Ozolkalnā, un kaut arī tagad par pamata dzīvesvietu Mundis sauc Lejasciemu, vecāku mājas gluži pamestas nav – tepat visriņķī, burtiski pa logu redzamas, ir kluba medību platības, tepat saimniecības ēkā sariktēts dīrūzis un medniekmāja ar pirtiņu, te atrodas vecais ēvelsols un darbistaba ar darbarīkiem, te Mundis reizēm brauc pastrādāt..."

 

 

 

 

 

♦ Medību trofeju izstāde Rēzeknē. Izcili!

Trofeju izstāde Rēzeknē, šķiet, bija viena no krāšņākajām pēdējos gados apmeklētajām. Dažā labā jomā – trofeju izvietojums, aļņu trofeju skaits un kvalitāte – tā pat pārspēja Vislatvijas izstādi Jaunmoku pilī. Bija skaidri redzams, ka radušies vairāki jauni profesionāļi trofeju pirmapstrādes un noformēšanas ziņā, kas piedāvā līdz šim neredzētu risinājumus – piemēram, Valdis Garančs piedāvāja brieža trofeju noformēt pie metāla un koka pamatnes un izmantot arī dzīvnieka kakla skriemeļus...

 

 

♦ Mironīši likumu mērcē ♦ Ceļš uz legālu ūdrādu

Šo tēmu varētu poētiski dēvēt par "dzīvnieka dzīvi pēc nāves", bet vienkāršoti un piezemēti – par to, kas ar mirušu kustoni Latvijā notiek (drīkst notikt) pēc tam, kad to uzgājis cilvēks. Taču ne tikai. Papētot detalizētāk, pievēršot uzmanību vienai konkrētai sugai – ūdram, kļūst skaidrs, ka šai gadījumā "mironīša atrašana" iet rokrokā ar tādu smalku jēdzienu kā biotopu apsaimniekošana... 

 

♦ Ziņkārīgā lapsa

♦ Pašmāju ekomunīcijas veiktspēja

"Anima Libra" ložu testā izmēģinājām munīciju visas pagājušās medību sezonas garumā, pieaicinot medniekus, kuri medī ļoti aktīvi. Testa laikā tika nomedīts 91 ļoti dažāda izmēra medījamais un savvaļai pielīdzināmos apstākļos turēts dzīvnieks (22 aļņi, 9 staltbrieži, 12 mežacūkas, 15 stirnas, 22 lapsas, 1 jenotsuns, 5 bebri, 1 zaķis, 1 Amerikas ūdele, 1 taurgovs, 2 gaļas liellopi). Šaušanas attālums: no vītņstobra ierocim "interesantā" 15 m attāluma līdz teju tālšaušanai pielīdzināmajiem 350 metriem..

 

♦ Cūku būšanas. Trīs gadi pēc mēra ienākšanas ES

Šā gada 15. martā Rīgā norisinājās Eiropas Komisijas organizēts seminārs par Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzraudzību un savvaļas dzīvnieku pārvaldību. MMD izlēma piedāvāt lasītājam pamatīgu ieskatu tajā izdiskutētajās atziņās – kazi, noderēs gan atkārtošanai (kas, kā zināms, ir zināšanu māte), gan taps zināms šis tas jauns. Tekstā atrodamas arī atbildes uz tipiskiem lasītāju jautājumiem, kādus joprojām ik pa brīdim saņem MMD redakcija.

 

 

♦ ĀCM un domāšana

♦ Medījamo dzīvnieku patoloģijas (1)

Šai žurnāla numurā aizsākam apjomīgu uzziņu seriālu par medījamo dzīvnieku patoloģijām. Jaunā seriāla pamats ir grāmata "Medījamo dzīvnieku patoloģiju atlants", kas kā vērtīga uzziņu un mācību literatūra tiek ieteikta gan veterinārzinātņu studentiem, gan medniekiem Slovākijā. Esam pārliecināti, ka slovāku atlantā rodamā kodolīgā informācija (tai skaitā attēli) par medījamo dzīvnieku patoloģijām ļoti noderēs medniekiem arī Latvijā. Jo tas diemžēl nav noliedzams – mūsu zināšanās par dažādām veselības problēmām, kas skar vai var skart mūsu savvaļas dzīvniekus, ir daudz, ļoti daudz robu. Un viens no šādas robainības neapšaubāmiem iemesliem ir uzziņu literatūras neesamība.

Informācijai. Par gaidāmo publikāciju saturu. Pašā sākumā ķersimies pier slimībām, ko izraisa prioni un vīrusi. Šajā numurā – par zvēriem (nepieminot mūspusē gana plaši aprakstīto Āfrikas cūku mēri), nākamajā numurā, ūdensputnu medību sezonas gaidās, rakstīsim par putniem. Jāteic, ka šīs ir aplūkoto slimību skaita ziņā šaurākās atlanta nodaļas. Turpinājums jeb pārējās nodaļas (baktēriju, parazītu, sēnīšu izraisītās patoloģijas; barības dēļ radušās patoloģijas; audzēji; hormonālās slimības; traumu rezultātā radušās patoloģijas) ir krietni, krietni plašākas. 

♦ Parks. Dažādām gaumēm visos gadalaikos

Ja gribat izstaigāt Krusta un Braša gaņģi, pa Taisno jeb Garo gaņģi aiziet līdz Durbes stāvajam krastam, ejot pa Bebru un Makšķernieku taku, iepazīt gleznainos upes līkločus, tad jādodas uz Aizputes novada Cīravas pagastu. Tur mežaparka celiņos un takās var gan rāmi pastaigāt, gan pārbaudīt savu veiklību aktīvās atpūtas objektos, gan saņemt krietnu prieka devu kopā ar Meža māti un viņas pavalstniekiem.

 

 

♦ Klāt pieteikšanās laiks "Vanaga acs 2017"!

Arī šovasar ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu notiks teorētisko un praktisko apmācību nometne bērniem un pusaudžiem ar medniecisku ievirzi "Vanaga acs". Tajā īpaši gaidīti dalībnieki, kuri līdz šim "Vanaga acs" gaisotni vēl nav izbaudījuši! Nometne notiks no 17. līdz 21. jūlijam Pārgaujas novada Straupes pagastā, medību sporta un atpūtas laukumā "Mārkulīči". Uz nometni tiek aicināti četrdesmit (40) puiši un meitenes vecumā no 13 līdz 17 gadiem.

 

 

♦ IWA 2017. Optika, elektronika, munīcija u.c.

Optika, munīcija un citi jaunumi izstādē "IWA OutdoorClassics 2017" . Plašs apskats. Šai attēlā redzams viens no jaunumiem - vācu granda "Zeiss" demonstrētais jaunais "Conquest V6" optiskais tēmēklis. 

 

 

 

 

 

Meklējam atbalstītājus Medību tēmai!

♦ Vinnijs Pūks un viņa nedarbi

♦ Laipni lūgts Igaunijā, Šakāļa kungs!

Raksta autors Edgars Bojārs: "Kavējot laiku pirms autobusa uz Rīgu, labprāt pārlūkoju Igaunijas dienvidu "galvaspilsētas" Tartu centrālās grāmatnīcas plauktus. Apbrīnoju igauņu uzņēmību, izdodot dažādas grāmatas par dabu. Šoreiz skatiens pieķērās 2015. gadā izdotajai grāmatai "Eesti imetejad" jeb, latviešu mēlē pārtulkojot, "Igaunijas zvēri". Pāršķirstot lapas, uzdūros tādam eksotiskam dzīvniekam kā šakālis. Šakālis – Igaunijas faunas elements? Autoru kolektīvs diezgan nopietns, lai šo grāmatu neuztvertu kā diletantu bariņa interpretāciju par Igaunijā sastopamajiem zvēriem.

Pie mums Latvijā šis dzīvnieks (zeltainais šakālis Canis aureus jeb zelta šakālis, arī vienkārši šakālis) ir manīts un arī nomedīts, bet pārāk daudz par šo ienācēju zvēru mēs vēl joprojām nezinām. Līdz ar to vēl vairāk likās interesanti noskaidrot, ko igauņi var pastāstīt, tādēļ devos apciemot Igaunijas Vides aģentūras vadošo speciālistu Pēpu Menilu (Peep Männil), kurš ir labi zināms arī daudziem latviešiem, kam ir saskarsme ar medījamo dzīvnieku populāciju apsaimniekošanu.

 

♦ Saimnieks no Rugājiem. Mednieks un copmanis

Gada balvas medniecībā 2016 laureāts Ilmārs Štāls:

"...pieteikumā Gada balvai medniecībā par nozīmīgu ieguldījumu Austrumlatgales reģionā raksturots kā sabiedrisks un aktīvs cilvēks, aizrautīgs mednieks, kurš ar savu aizrautību spēj aizraut arī citus. Pirmais un līdz šim vienīgais "Mieriņu" "vadonis" (nu jau 24. gadu), divus "Minhauzenus" organizējis, bijis viens no Latvijas Mednieku asociācijas dibinātājiem, pie viņa mājas atrodas Rugāju pagasta šautuve, viņa "kontā" vēl viss kas..."

♦ Zaubes savvaļas kulinārais festivāls

♦ Jauni "Pulsar" termokameru modeļi

Nesen ar "Ieskaties.lv" atbalstu tikām iepazīstināti un varējām dabā izmēģināt divus jaunus "Pulsar" termokameru modeļus – "Quantum Lite" sērijas pārstāvjus XQ23V un XQ30V.Tā ir populārās "Quantum" termomonokļu sērijas jaunākā paaudze. Tāpat kā iepriekšējiem "Quantum" modeļiem, arī jaunajai sērijai ir tāluma mērīšanas funkcija, septiņas dažādas attēlu krāsu paletes, iespēja četrkāršai digitālai attēla palielināšanai, trīs dažādiem apvidiem piemēroti jutības līmeņi un daudzas citas regulēšanas funkcijas...

 

 

♦ Ar ko, kur un kā lepojās Ziemeļvidzemes mednieki?

Gandrīz nedēļu, no 18. līdz 24. martam, Valmieras pagasta kultūras namā apmeklētājiem durvis bija vērusi medību trofeju izstāde, kurā bija aplūkojamas kopumā 215 medību trofejas, kuras no visas Ziemeļvidzemes uz šo izstādi novērtēt bija atveduši vairāk nekā simts mednieku. Diemžēl, neraugoties uz plašo un daudzveidīgo trofeju klāstu, izstāde tikusi apmeklēta visai knapi....

 

 

 

♦ Piebarojam – ar vietējiem resursiem!

No autora: "Čehijas medību žurnālā "Myslivost" jau tikam aprakstījuši arī iespējas barībā izmantot meža koku biomasu, esam rakstījuši par dažādām barībām un to maisījumu veidiem, ko esam pārbaudījuši gan eksperimentālos apstākļos, gan medību praksē. Pēc šo rakstu publicēšanas mednieki lūdza mūs noorganizēt mācību ekskursiju uz saimniecību kur barība ar meža biomasas saturu jau labu laiku veiksmīgi tiek izmantota staltbriežu papildu uzturā. Šis raksts, cerams, palīdzēs atklāt nianses, ko nepieciešams zināt, lai šādu piebarošanas metodi varētu izmantot..."

 

♦ 760 km riska pa Vitimas upi

Ceļotājs Ainārs Kadišs: "Man gribējās atrast kādu upi Baikāla tuvumā Austrumsibīrijā, pie kuras gandrīz nav cilvēku. Nejauši internetā atradu Ļenas pieteku Vitimu, pa kuru simtiem kilometru varot nolaivot, nevienu cilvēku nesatiekot, cilvēku darbības pēdas neredzot. Kā izaicinājums bija tas, ka paši vietējie saka: "Ļena ir slinka, bet Vitima – viltīga, ļaunprātīga." Informācija par šo upi bija patiešām biedējoša, lielākos šausmu stāstus pat nelasīju. Pietika, ka zinu: Vitima ir neprognozējama, ūdens līmenis dažu stundu laikā var celties pat par 8 m (svārstību rekords sasniegts 1980. gados, kad pie kāda ciemata ūdens līmenis cēlies par 18 (!) m)..."

 

♦ "Benelli Vinci Black" – "MMD Kausu 2017" Lielā balva

 

MMD kausu izcīņa Nr. 20 – 3. jūnijā Sērenē!

Šie ir jubilejas "Kausi". Divdesmitie!

Jubilejā: būsim laimīgi tikties ar tiem medniekiem, kuri "Kausus" uzskata par teju obligātu ikgada medniekpasākumu; būsim ļoti gandarīti, ja divdesmitgadē būs iemesls sastapt tos medniekus, kuri "Kausos" piedalās vien retumis; kā allaž, īpaši priecāsimies par ikvienu mednieku, kurš "Kausus" būs lēmis apmeklēt pirmo reizi; un, protams, mīļi gaidīsim arī visus pārējos "kauseniekus": šāvēju radus, draugus, paziņas, kolēģus utt. "Kausi" ir domāti arī līdzjutējiem!

Aicinām – PIESAKIETIES, brauciet un piedalieties! Svinēsim kopā!

 

 

Pieraksties jaunumiem