MMD 2017. gada                jūlija/augusta numura (04/2017) SATURS

 

 

 

Uz šauras līnijas

♦ Kā medības stiprina sabiedrības zināšanas par savstarpēji saistītajām cilvēka un dabas sistēmām

"...Šajā rakstā mēs centīsimies parādīt un paskaidrot, kā medības, šī mūsdienu modernajā sabiedrībā par anahronismu uzskatīta nodarbe, var modernajai sabiedrībai palīdzēt izprast saikni starp antropogēnajām un dabas sistēmām. Mēs centīsimies to parādīt šādi: gan skaidri demonstrējot pārtikas ieguves un rašanās materiālo jeb "tehnisko" pusi, gan arī rādot medību kultūras kā pārtikas ieguves veida simbolisko nozīmi, kas sakņojas dabas sistēmās..."

 

♦ Kausu dienas zibšņi. Divdesmitie

"...Pa šiem 20 gadiem esam mainījušies mēs paši. Un jūs, protams, arī. Sakot lielu paldies visiem, kas atbrauca un piedalījās šāgada mačos (īpaši jau tiem vīriem, kuri pabijuši visos 20 "Kausos"; jā, tādi ir, un par viņiem – citā MMD numurā! – D.P.), pie viena atļaujos pasmaidīt – sak, tagad jūs pazīstu ne tikai sejā, pamazām sāku pārzināt arī jūsu kaites. Jā, arī tādas tagad tās sarunas, no rīta tiekoties, katram dalībniekam roku tradicionāli paspiežot un reģistrācijas dokumentus izsniedzot. Paldies jums visiem! Manā un visas MMD komandas – Anitas, Kaspara, Andra – vārdā. Paldies!..."

♦ "Kausi". Svētki un "mūsu mazā IWA"

"...Jau kuro gadu "MMD Kausi" nav tikai sacensības. Gadu gaitā tas kļuvis par pasākumu, kur viens no galvenajiem magnētiem ir, atļausimies teikt, īpaši demokrātiskais gars. Un svētku, tāda brīva piknika sajūta visas dienas garumā – sākot no dalībnieku ierašanās brīža un beidzot ar pēdējo izcīnīto balvu aiznešanu no apbalvošanas plača. Par to visu – fotoreportāžā šā MMD numura lappusēs..."

 

 

 

♦ "Pazaudētie" ūdensputni un suņi ūdensputnu medībās

Māra Janaus: "...Kopš 2005. gada, kad sākām iesaistīt pašus medniekus rūpīgā pašu nomedīto ūdensputnu reģistrācijā, aicinot norādīt ne tikai nomedīto putnu sugu un skaitu, bet arī vecumu un dzimumu, lūdzām medniekiem darīt zināmus arī citus datus, tostarp pazaudēto (trāpīto un nokritušo, bet somā nenokļuvušo) putnu skaitu, kā arī to, vai medībās izmantots suns. Nu jau aizritējuši 12 gadi, un varam izdarīt secinājumus par pazaudēto putnu daudzumu un suņa lomu ūdensputnu medībās..."

 

 

♦ Brūnkaklis – pasaulē apdraudēts, pagaidām medījams

Viesturs Ķerus: "...Pērn no Latvijā medījamo putnu saraksta tika izslēgtas divas pīles – kākaulis un tumšā pīle, jo abas sugas ir kļuvušas globāli apdraudētas. (..) Pagaidām bez lielas ievērības palicis fakts, ka IUCN veidotajā globāli apdraudēto sugu sarakstā kākaulim un tumšajai pīlei sekojis arī BRŪNKAKLIS. Var pieņemt, ka arī šī pīļu suga tuvākajā laikā tiks svītrota no Latvijā medījamo sugu saraksta, taču, tā kā brūnkaklis nav no citām viegli atšķirama jūras pīle, šie grozījumi mednieku dzīvi varētu padarīt sarežģītāku..."

 

♦ Trīs jaunumi mednieka bibliotēkai

♦ Rundāle ielūdz. Jāpaspēj!

Vieta: Rundāles pils. • Īss apraksts pašu muzejnieku vārdiem: "(..) pils vestibilā apskatāmas divas izstādes, kas veltītas medību tēmai, – "Medības mākslinieku acīm" un ""Zelta ragi" Rundāles pilī"." Laiks: līdz šā gada 17. jūlijam. • Atziņa: brīdī, kad šis MMD numurs nonāks pie lasītāja, līdz abu izstāžu finiša līnijai nebūs palicis daudz dienu. • Ieteikums: jāpaspēj aplūkot!

 

 

 

♦ Desmit gadi ar staltbriežiem Saldus un Brocēnu novados

Māris Bērziņš: "...2007. gada rudenī nodibinājām 13 mednieku klubu apvienību. Parakstītajā sadarbības līgumā tika atrunāta pārnadžu populāciju apsaimniekošanas un medīšanas principi, un galvenais uzsvars tika likts uz staltbriežiem. Taktika: vispirms jāpalielina staltbriežu skaits kopumā, pēc tam jāsāk izvērtēt, kādus dzīvniekus medīt. Lielu uzsvaru likām uz mednieku izglītošanu. • 2007./2008. gada medību sezonā, sākot medīt pēc pašu pieņemtajiem (sadarbības līgumā ierakstītajiem) kritērijiem, MK "Zvārde" mednieki nomedīja vienu staltbriežu bulli (bija 4 licences). Medījamu buļļu vienkārši nebija! • ...2017. gada [Saldus un Brocēnu medību trofeju] izstāde demonstrēja gan kvantitatīvu, gan kvalitatīvu lēcienu. (..) Sevišķi priecēja lielais zelta medaļu birums – 23; ja nemaldos, tad šāds augstākās raudzes medaļu skaits pirms desmit gadiem bija tikai visas Latvijas mēroga izstādēs. Vēl vairāk – 2010. gada Vislatvijas izstādē Jaunmokās bija izstādītas tikai 17 staltbriežu trofejas ar zelta medaļai atbilstošu novērtējumu..."

 

 

♦ IWA 2017. Iespaidu virkne turpinās

 

Iepriekšējā MMD numurā izstādes "IWA OutdoorClassics 2017" apskatā pievērsāmies šāgada skates kopportretam un, MMDprāt, acīs krītošākajiem jaunumiem. Šajā reizē – par citām novitātēm. Piemēram, par to, ka "Browning" nedaudz atsvaidzinājuši savu produkcijas sortimentu. Lūk, "taisnā aizslēga" karabīne "Maral SF" (attēlā) tikusi pie uzlabota dizaina aizslēga roktura, kas vairs neliekas tik neglīts kā kādreiz... 

♦ Ar jauniem kanoniem – dziļa grāvja virzienā

Jānis Počs, mežkopis: "...Latvijas sabiedrība jau patlaban ir visai sašutusi par aktīvo mūsu zemes mežu izciršanu, bet, ja cirtmetā iekļaus briestaudzes vai, vēl aplamāk, arī vidēja vecuma audzes, tad vairs nebūs sašutuma objekta – meža. Latvijā izskatīsies kā uz Marsa. Par to, protams, varēsim vaimanāt, bet atgūstams nebūs nekas. Tā noteikti nav ilgtspējīga un nenoplicinoša, vienmērīga un nepārtraukta meža izmantošana. Tā ir alkatīga rīcība, ar kuru mēs apzogam mūsu pašu bērnus un mazbērnus..."

 

 

♦ IWA 2017. Videi draudzīgi

♦ Vilks aitās

"...Šajā gadā LVMI "Silava" darbinieki uzsāka ļoti nepieciešama darba veikšanu – sugu aizsardzības plānu (SAP) atjaunošanu visām mūsu mežos mītošajām lielo plēsēju sugām, t.i., vilkam, lūsim un brūnajam lācim. Šim mērķim tiek izmantots Latvijas Vides aizsardzības fonda finansējums un apspriedēs piesaistīts visplašākais speciālistu un nevalstisko organizāciju pārstāvju loks. Par plēsēju sugu monitoringu un mednieku pienesumu tajā esam rakstījuši regulāri, tādēļ šoreiz uz sadzīvošanu ar vilku paraudzīsimies no pavisam cita skatupunkta..."

♦ Par buku, gaudošanu, leišiem un…

♦ IWA 2017. Dažādas noderīgas lietas

""...Nu jau var teikt, ka tā ir tradīcija – izstādes "IWA OutdoorClassic" apskatos atsevišķu "raksta gabalu" veltīt "sīkumiņiem", kas, tuvāk papētīti, ir tik interesanti, ka kļūst "lieli" un tavā prātā gribot negribot iezogas doma – sak, man arī kaut kas tāds noderētu... 

 

 

 

 

♦ Skudru lācis

♦ Pekaiņi iekaro Latviju!

♦ Unikāla fotogrāfija!

♦ “Grūtniecības tests” trihinellai

"...Lietuviešu firma "LtBiotech" izstrādājusi gana precīzu un vienkāršu imūnhromatogrāfisku "eksprestesta" metodi, kas nosaukta par "Trichinella Ltflow". Analīzes veikšana ir vienkārša un, ja var ticēt ražotāja apgalvotajam, ar šo metodi iespējams konstatēt dzīvnieka izstrādātās antivielas jau 10.–12. dienā pēc dzīvnieka invadēšanās ar parazītiem. Tātad teorētiski šis tests ļauj konstatēt trihinellu klātbūtni pat agrāk, nekā tās spējīgas atkal invadēt (būt bīstamas) nākamo upuri – piemēram, cilvēku."

 

 

 

♦ Zeme. Ūdens. Gaiss. Rīgā 

"...Ir! Lielveikals! Medniekiem. Makšķerniekiem. Dabā gājējiem. Rīgas centrā. "Zelta četrstūrī", ko veido Dzirnavu, Krišjāņa Barona, Rūdolfa Blaumaņa un Tērbatas ielas. Vecākā medīblietu, viena no senākajiem makšķerlietu un citu dabas lietu tirgotāja Talsu SIA "Ieroči" jaunā citadele Rīgā. Dzirnavu 83. "Zeme. Gaiss. Ūdens"..."

 

 

♦ IWA 2017. Somu uznāciens 

"Tikka T3x TAC A1" ir karabīne tālšaušanai par saprātīgu cenu, kas šogad padarīta pieejama civilajam tirgum. Nevar nepamanīt šā ieroča ārējo līdzību ar ASV ražoto "Ruger Precision Rifle", kas uz IWA tika atvesta pirms gada un MMD 2016. gada marta/aprīļa numurā tika nodēvēta par "ieejas biļeti tālšaušanā". Pats interesantākais – "Tikka T3x TAC A1" (skat. ievadattēlu) līdzinās savai amerikāņu konkurentei ne tikai izskata, bet arī cenas ziņā, kas ir apmērām 1900 EUR.

♦ Ja “liekas”, var sasisties….

♦ Kā Zviedrijā sadzīvo aļņi un mežsaimniecība?

♦ Iežu un ūdens maģija

"No lasītāja vēstules MMD: "Labdien! Sakiet, kā MMD fotogrāfiem izdodas dabūt, ka ūdens fotogrāfijā "kustas"? Un vēl viens jautājums – kā jūs meklējat jaunas vietas, kur fotografēt? Latvijā jau viņu nav daudz. Un uz vienām un tām pašām skatīties garlaicīgi..." (..) Kļuva skaidrs, ka šī ir tēma kārtējam seriāla "Daba objektīvā" rakstam. Sataisījos, sakrāmēju automašīnā savējos, un braucām uz vietām, ko mēdzu apciemot vismaz reizi gadā. Uzreiz teikšu – neapnīkst. Un tā... Gaujas Nacionālais parks. Zvārtes iezis, Ķūķu klintis..."

 

 ♦ Lai zaļie viesi nekļūtu iekarotāji

Daina Roze: "Latvijā, sākot runāt par "iekarotājiem" – invazīvajiem augiem, parasti uzreiz iedomājamies vienu sugu – Sosnovska latvāni, kurš nākamgad svinēs 70 gadu jubileju kopš ierašanās Latvijā. Lai gan tas ir gana pamācošs piemērs, kā ievesta citzemju augu suga kļuvusi par draudu videi un cilvēkam, šis stāsts nebūs par latvāni, kaut tā uzvaras gājiens Latvijā un citās Eiropas valstīs ir apliecinājums tam, cik svarīgi laikus pamanīt citzemju sugu agresivitāti un rīkoties. Stāsts būs par citām citzemju sugām, kuras cilvēks mērķtiecīgi vai nejauši ievedis mūsu valstī un kurām jāpievērš īpaša uzmanība, savlaicīgi ierobežojot vai iznīcinot.

 

♦ Medījamo dzīvnieku patoloģijas (2) Vīrusu izraisītas slimības. Putni

♦ Uzzīmē savu sapņu nazi! KONKURSS!

MMD un izcilais latviešu kalēju un metālapstrādes meistaru uzņēmums "Autine" izsludina konkursu lasītājiem! Nebijušu konkursu, kurā Tev, medniek, jāliek lietā gan sava fantāzija, gan zināšanas par savu iemīļoto nodarbi. Un jāspēj arī sapņot! Balvā iegūsi "Autines" meistaru speciāli Tev darinātu Tava sapņa īstenojumu! Lai piedalītos konkursā, Tev jāuzskicē savs "ideālais" medību asmenis, jāapraksta sava ideja un jāatsūta mums līdz 11. augustam: vai nu uz e-pasta adresi This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , vai vēstulē pa pastu uz redakciju (adrese: MMD, Hospitāļu iela 36–28, Rīga, LV–1013).

 

Pieraksties jaunumiem