MMD 2018. gada janvāra/februāra numura (2018/01) SATURS

 

 

 

♦ Kas notiek?

Turpinot Redaktora slejā iesākto, MMD viedoklis par pēdējā laikā Latvijas Mednieku savienības aprindās notiekošo. Īss citāts: "Šai brīdī jau skaidrs, ka LMS iekšienē Nacionālās padomes līmenī beigusies salīdzinoši klusā rūgšana un izveidojušās divas visai atklāti pretstāvošas grupas, kuru kaismi strīdēties uzkurina vairs ne tikai "eksāmena lieta", bet arī strīdu gaitā dzimuši personīgi aizvainojumi. Rezultāts paredzams – runājot līdzībās, var teikt, ka nesaskaņu vējš pūš vēl stiprāk, uguns tādēļ iet plašumā, un šai karstumā vairs tikai retais gatavs paprātot, lai atrastu un likvidētu iemeslu, kas nospēlējis sērkociņa lomu un uzliesminājis sauso zāli..."

♦ Kas notiek Latvijas Mednieku savienībā?

Viktors Reblis, LMS Austrumlatgales reģiona vadītājs, LMS Nacionālās padomes loceklis: "Kāpēc nolēmu izteikties MMD lappusēs? Manuprāt, sabiedriskās organizācijas spēku nosaka biedru skaits, sadarbība, savstarpēja uzticēšanās un uzticēšanās organizācijas vadītājiem. Nav pieļaujama slepena rīcība aiz biedru mugurām. LMS ir veidota ļoti demokrātiski – Nacionālajā padomē biedru intereses pārstāv reģionā ievēlēts pārstāvis. LMS biedriem uz kārtējām reģiona vadītāju vēlēšanām pirms pārstāvju sanāksmes jāizvērtē, vai biedru vairākuma intereses tiešām ir pārstāvētas, vai augstu ideju vārdā nav bīdītas kādas savas personiskas vai biznesa intereses. LMS būtiskās lietas un tālākās darbības stratēģija jāizdiskutē kārtējā pārstāvju sanāksmē, neieslīgstot garos ziņojumos par starptautisko situāciju un cūku mēri.(..)"

 

LMS Nacionālās padomes priekšsēdētāja Viļņa Jaunzema un valdes priekšsēdētāja Jāņa Baumaņa viedoklis: "(..) Latvijas Mednieku savienība (LMS) kā organizācija tika nodibināta 2011. gada pavasarī, tomēr tas nenotika vienā dienā. Jau labu laiku pirms tam aktīvu mednieku un medību šaušanas sporta aktīvistu aprindās tika veikti priekšdarbi, lai tas varētu notikt. Tieši "šāvēji" bija iniciatori tam, ka medniekiem nepieciešama spēcīga un vairumu medniekus apvienojoša organizācija. Nu, pēc sešiem gadiem, jau apmēram deviņi tūkstoši mednieku ir parakstījušies zem LMS statūtiem, kuros iekļauti arī šie organizācijas mērķi: # veicināt Latvijas dabas un vides aizsardzību; # paaugstināt mednieku zināšanu, kultūras un morāles līmeni; # atbalstīt un veicināt medību šaušanas sporta attīstību.

♦ "Hornady" jaunumi 2018

Kā jau pēdējā laikā pierasts, pagājušā gada oktobrī munīcijas ražotājs "Hornady Manufacturing Inc." no ASV Nebraskas štata izziņoja savas produkcijas jaunumus 2018. gadam. Tomēr atšķirībā no citām reizēm šāgada jaunumi mums, letiņiem, diez vai būs pārāk aktuāli. Tā ir "pašaizsardzības" vītņu patronu sērija, .223 Rem. munīcija ar militārām "saknēm" un lielkalibra patronas medībām Āfrikā vai Kanādā. Nu, un, protams, ir arī pāris papildinājumu jau esošajās munīcijas sērijās.

 

 

♦ Gan mežā, gan pie ūdeņiem kā mājās

Aizvadītā gada sākumā, MMD lappusēs aprakstot Gada balvas medniecībā laureātus, stāstā par Aizputes Mednieku klubu apvienību viens no tajā ietilpstošo klubu vadītājiem Juris Otaņķis, prātojot par personībām, kas īpaši krāšņo apvienības mednieku saimi, ierunājās, ka uzteikšanas vērts noteikti būtu viens mednieks – Aizputes seniors Visvaldis GŪTMANIS. Pārējie apvienības klubu vadītāji nekavējās Jura teiktajam piebalsot – jā, tas vīrs tiešām ir leģenda, dzīvnieku ieradumus pazīst kā neviens cits! Un, protams, ja jau izcelts Visvaldis, tad nevar neminēt viņa dzīvesbiedri Silvu ĶEIRI, kas arī ir medniece. Tobrīd kļuva skaidrs, ka šīs mednieku ģimenes stāstam noteikti jāparādās MMD lappusēs...

 

 

 

♦ Mežsaimnieku un mednieku sadarbības memorands: aktuālie jautājumi

♦ Tavs medību objekts – tavā tālrunī

AS "Latvijas valsts meži" (LVM) pēdējā laikā tiecas atteikties no papīru rakstīšanas un tās vietā ieviest modernas, ātras sakaru sistēmas. Viens no labiem piemēriem šai ziņā ir viedtālruņa aplikācija "LVM GEO Mobile" (agrāk zināma kā "LVM meža kartes"), kas nesen atjaunināta un rezultātā kļuvusi interesanta un lietderīga medību klubiem, LVM medību platību nomniekiem.

 

 

♦ Medības – manas un tavas. Latvijā. Bet kādas?

Zigurds Piļķis: "Jau sen mani un daudzus citus manus kolēģus mežsaimniekus, kas ir mednieki, urda jautājums – kas īsti notiek pie mums medību jomā? Kā uzskaitām medījamos dzīvniekus? Kas notiek ar populācijām, selekciju? Un vai esam uz pareizā ceļa medību jomā? Un tā tālāk... Meklējot atbildes uz šiem un citiem jautājumiem, vismaz man rodas aizdomas, ka mums nav ilgtermiņa plāna medību saimniecības attīstībai, ir tikai īslaicīgi risinājumi, kas tuvākajā nākotnē problēmas – un tādu mums pietiek! – neatrisinās..."

 

♦ "Blaser" 2018: oglekļa šķiedra, klusums un optika

♦ KMC "Dālderi" un Latvijas dzinējsuņu pasākumi 2018. gadā

♦ Politiskais nemedījums...

Gandrīz gads aiztecējis, kopš MMD aprakstīja poļu mežinieku un zinātnieku donkihotisko cīņu par medņu saglabāšanu un reintroducēšanu Augustovas gāršā (patlaban raksts pieejams ŠEIT). Rakstu sēriju par seno dižmežu un medību simbolu vēlējāmies turpināt ar pašmāju medņiem. Vēl jo vairāk tādēļ, ka nu jau sešus gadus tam ir teju absolūts miers no visiem plintes brāļiem un māsām...

♦ Jaunāko laiku medņu pētījumu vēsture Latvijā

♦ Ko nosedz "lietussargs"?

♦ Vārds zinātnei. Medņu "kaimiņi"...

 

 

 

♦ Kad pacietības mērs ir pilns

Par izšķirošo dzinuli, lai šāds mednieku pulks pulcētos lozunga "Ar tiem vilkiem kaut kas beidzot jādara!" pavēnī, kļuva pelēču pārlieka atļaušanās – neilgi pirms fotogrāfijās fiksētajām medībām vilki pamanījās noplēst labu medību suni (laiku) burtiski mednieka māju durvju priekšā. "Viss! Pietiek! Jāmedī!" nosprieda trikātieši un sāka posties vilku jaktei ar dzinējiem...

 

 

♦ Ja meklē, tad atrod. Ledusraksti dabas takā

Didzis Pakalns: "(..) Ziema. It kā ir, it kā nav. Bet – kāda nu ir, tāda ir. Jāpieņem. Šādā laikā Latvijas dabas taku īpašo gleznaino skaistumu, pēc kāda brēktin brēc MMD rakstu seriāla "Daba objektīvā" būtība, grūti atrast, un vēl grūtāk – kārdinošās bildēs iemūžināt. Bet – ne neiespējami! Jāizvēlas vien cits piegājiens un tāda vieta, kur mazāka nozīme kopskatam, lielāka – sīkumiņiem. Man tieši tāda padomā. Labi zināma, diezgan bieži apciemota."

 

 

♦ Mācīšanās atkarība...

Latvijas mednieki Māri Bondaru pazīst ne tikai kā pirmās "skrejošā aļņa" šautuves izveidotāju Latvijā un dažādu citu ar šaušanu saistītu aktivitāšu popularizētāju, bet arī kā erudītu un ļoti diplomātisku Meža dienesta darbinieku, kā Latvijas Mednieku savienības (LMS) dibināšanas iniciatīvas grupas dalībnieku un Nacionālās padomes locekli, kā nodaļu autoru vairākos medībām veltītos izdevumos un vēl, un vēl... Un galu galā – kā aktīvu un zinošu mednieku vairākos mednieku kolektīvos. Kaut arī ar Māri esam pazīstami jau garus gadus, viņa "mednieka gēna" pirmavoti arī mums līdz šim nebija līdz galam zināmi. Jāmēģina noskaidrot! 

 

 

 

 

 

♦ Ekosistēmas pakalpojums – zaļais galds

Pieaugot izpratnei par vides un cilvēka savstarpējām attiecībām, visā pasaulē arvien populārāka kļūst dabā iegūstamā pārtika – savvaļā augošie augi. Tie ir pieejams, vērtīgs un salīdzinoši viegli iegūstams pārtikas avots. (..) Šoreiz – par retāk izmantotiem, viegli atšķiramiem savvaļas augiem, kurus senāk lietoja pārtikā un kuri var sniegt jaunu, aromātisku un pikantu dzīves garšu.

 

 

 

♦ Medību ieskicējumi. 2. daļa: Kirgizstāna un Kazahstāna

Didzis VĪKSNA, cēsnieks kopš dzimšanas un mednieks pēc aicinājuma, medījis ne tikai Latvijā un vairākās citās Eiropas valstīs, kā arī Krievijā (par to stāstīts MMD iepriekšējā laidienā), bet pabijis arī latvju medniekiem vēl pasvešajās Kirgizstānā un Kazahstānā. Par to – šīsreizes stāsts...

 

 

 

 

 

♦ LMKA kinoloģiskie pasākumi 2018. gadā

♦ Ciemiņš sētā

♦ Vecā buļļa pēdējā cīņa

♦ Pielikumā žurnālam – MMD kalendārs medniekiem 2018!

 

Pieraksties jaunumiem