Janvāra numurā (MMD 2014/01)

Medību daļai jauns vadītājs
Medību likums - "no putna lidojuma"
Kā iemācīt apriet?
Pa pēdām un – uz priekšu!
Medību izstāde tuvojas!
Ož pēc pulvera – Medību biatlons atkal Mārkulīčos!

Medību daļai jauns vadītājs

Pagājušā gada nogalē notika vadības maiņa Valsts meža dienesta Medību daļā (MD): no amata atkāpās Jānis Ozoliņš, kurš turpmāk nolēmis pilnībā pievērsties sirdslietai – zinātniskiem pētījumiem Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” paspārnē; par daļas vadītāju tika iecelts šīs pašas VMD apakšvienības ilggadējs darbinieks – līdzšinējais vecākais referents Valters LŪSIS

Vairāk MMD janvāra un sekojošos numuros

Medību likums - "no putna lidojuma"

Kā jau redaktora slejā teikts – šī varētu būt savdabīga “šķēršļu karte” taviem pirmajiem medību izgājieniem šā gada sākumā. Termiņš šīs “kartes” derīguma termiņam zināms – 2014. gada 1. aprīlis, kad saskaņā ar Medību likuma Pārejas noteikumos teikto jābūt gataviem visiem tiem MK noteikumiem, kas apskaidros likuma jaunās redakcijas pantos ieliktās idejas. Bet pagaidām..

Luksofora princips

Lai tiktu pie “kartes”, atļausimies paraudzīties uz likuma jauno redakciju it kā no putna lidojuma augstumiem, tādos lielākos mērogos, neiedziļinoties pārāk sīkās detaļās, bet atzīmējot un pēc iespējas īsi komentējot svarīgākās normas. Tās, kur, mūsuprāt, iespējams, slēpjas grābekļi, uz kuriem mednieki varētu kāpt “adaptācijas periodā”. Tās, kurām arī turpmāk pievēršama īpaša uzmanība. Tās, kuras to vai citu iemeslu dēļ jau tagad prasās pēc vismaz neliela skaidrojuma vai komentāra. Tādēļ tālāk darīsim tā – likumu ierūmēsim tabulā, kur ailēs kreisajā pusē ierakstīts likuma panta, panta daļas vai apakšpunkta skaitlis, bet labajā – komentārs vai skaidrojums, ja tāds mūsuprāt nepieciešams.

Skaidrības labad tabulas kreisajā pusē izmantosim arī “krāsu signālus” – visiem saprotamo zaļo, dzelteno un sarkano.  

  • Zaļa krāsa – attiecīgajā pantā, panta daļā vai apakšpunktā, MMDprāt, “apslēpti grābekļi” NAV atrodami.
  • Sarkana krāsa – še, mūsuprāt, IR “zemūdens akmeņi”, no kuriem der īpaši uzmanīties jau patlaban vai kuri pagaidām – līdz visu nepieciešamo MK noteikumu pieņemšanai – ir “lielais nezināmais”.  
  • Dzeltena – brīdinājuma krāsa – norādīs uz pagaidām, līdz MK noteikumu pieņemšanai, ne pārāk skaidrām, potenciāli vai nu “zaļām”, vai “sarkanām” vietām likumā.

Vairāk - janvāra numurā

Kā iemācīt apriet?

Vispirms, lai tiktu līdz pašam apmācības etapam, ikvienam topošajam suņa saimniekam ir jāievēro viens ļoti būtisks priekšnoteikums. Tas ir: iegādājoties medību suņa kucēnu, mums ir skaidri jāzina, ka mums būs pietiekami daudz laika, lai mēs ar šo suni varētu nodarboties un to apmācīt. Tātad: medību suņa izaudzēšana un apmācība prasa ļoti daudz laika un pūļu, taču bauda, ko sagādās medības ar izcili izskolotu suni, ieguldīto darbu kompensēs pilnībā.   Tā, lūk, ir ar to medījuma apriešanu. Ir jāiegulda milzīgs darbs un pacietība! Nebūs tā, ka uz burvja mājienu “no dīvāna ārā un mežā iekšā”! Ja darba nav, tad nav arī brīnums, ka suns biežāk rej uz citiem medniekiem vai saimnieku pašu….

LMKA Nacionālās kategorijas eksperts Raimo Jansons

Vairāk - janvāra numurā

Pa pēdām un – uz priekšu!

Precīzāk un konkrētāk – jau nākamajā MMD numurā tiks publicēts LMS un žurnāla MMD Gada balvas “Par sasniegumiem medniecībā” piešķiršanas nolikums. Laikam jau arī šis tā sausi skan. Tādēļ atļaušos paskaidrot daiļrunīgāk. Nedaudz papildinot un pārveidojot MMD agrāk rakstīto, var teikt šādi – LMS un MMD Gada balva medniecībā būs mēģinājums mums visiem kopā un katram atsevišķi apzināt ļaudis, kas darījuši vai joprojām dara labu Latvijas medniecībai nesenā pagātnē vai mūsdienās. Šis būs mēģinājums ieraudzīt un izcelt ļaudis, kas ir katra atsevišķi ņemta (mūsu pašu!) medību kluba, pagasta, novada, pilsētas un arī valsts medniekbūšanas stiprie balsti – tie, bez kuriem būtībā nav iedomājamas nedz pašas medības, nedz akniņu balles pēc tām, nedz kādas citas mednieku un medību aktivitātes! LMS valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis saka īsi un konkrēti: “Mums beidzot ir jāmācās medniekiem paldies pateikt!”

Vairāk - janvāra numurā  

Medību izstāde tuvojas!

Kā jau MMD lappusēs pirms pāris mēnešiem ziņots (2013/11), šāgada Latvijas medību nozares izstāde “Medības un makšķerēšana 2014” notiks no 28. Līdz 30. martam Ķīpsalā.

Lūdzu, saausieties, MAZIE UZŅĒMĒJI, par ko MMD novembra numurā tika rakstīts vēlmju formā – sak, izstādes rīkotājiem nenāktu par ļaunu beidzot padomāt par zināmu gadatirgus sajūtas radīšanu izstādē, uz pieņemamiem finansiāliem noteikumiem atvēlot vietu dažnedažādiem amatniekiem, kam citkārt nav bijis pa kabatai “pacelt” standarta dalības maksu izstādē. Nu tas ir noticis! Beidzot ir piedāvājums tieši jums! Jums, AMATNIEKI UN CITI: rotkaļi, trofeju apstrādes meistari (taksidermistus ieskaitot), kalēji, nažu, cirvju darinātāji un trinēji, ieroču meistari, ekopreču piedāvātāji, medījuma pārstrādātāji, autentisku mednieku slēpju vai citu brīnumu gatavotāji. Utt. u.t.jpr. Tātad: šāgada BT1 Medību izstādes piedāvājumā ir arī “tirdzniecības vietas amatniekiem”, kas “finansiāli izpaužas” € 69 (Ls 48,49) apjomā. Ko amatnieks / mazais uzņēmējs pēc šīs summas ieguldīšanas saņem? Var uzskaitīt:

vietu izstādē visu trīs dienu garumā, tātad 28., 29. un 30. martā; šī vieta ir “tirdzniecības vieta pie galda (galda izmēri 2,20 × 0,70 m)”;

katrs šā tirdziņa dalībnieks saņem katrs šā tirdziņa dalībnieks saņem arī auto caurlaidi, divas dalībnieku kartes, kā arī četrus ielūgumus (jums vēlamo viesu uzaicināšanai);

informācija par jums tiek ievietota izstādes e-katalogā un tiek glabāta tajā vēl veselu gadu, līdz nākamajai izstādei. Rīkotāji zina stāstīt, ka šī ir ļoti noderīga jūsu piedāvājuma reklāmas iespēja: kā rādot pieredze, vēl ilgi pēc izstādēm uz “BT1” zvanot interesenti, lūdzot palīdzēt atrast to vai citu dalībnieku, kura piedāvājums izstādē iekritis prātā un sirdī.

Visbeidzot, ja amatniekam / mazajam uzņēmējam ir interese par aprīkota stenda vietu – ar baltām sienām, apgaismojumu utt. –, iespējams arī šāds risinājums, tiesa, izmaksas, visticamāk pieaugs.

Kas jādara ikvienam piedalīties gribētājiem? Pavisam vienkārši – sazinieties ar “BT1” pārstāvi Mārtiņu Refbergu pa tālruni 29232263 vai e-pastu: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .

Savukārt, ja jums pirms izlemšanas ir loģiska vēlme parēķināt iespējamo potenciālo klientu daudzumu, še var noderēt 2013. gada izstādes apmeklētāju skaita nosaukšana – 21641. Un, kā lēsts kādā no pagājušā gada MMD numuriem, liela daļa no viņiem uz Ķīpsalu dodas ar pirkšanas indevi azotē.

Vairāk - janvāra numurā

Ož pēc pulvera – Medību biatlons atkal Mārkulīčos!

Pieraksties jaunumiem