Kārtējie ragu svētki Morē!

Bez pārspīlēšanas un lieka patosa, bet tomēr – MMD atkal ir tas gods pieteikt notikumu un pasākumu, un arī sasniegumu, ar kuru Latvija var patiesi lepoties! Proti, MMD redakcija saņēmusi ziņu, ka arī šogad Mores pusē notiks tradicionālā starptautiskā briežaudzētāju spēkošanās, kuras oficiālais nosaukums ir "Staltbriežu un dambriežu vaislas buļļu snieguma un ģenētiskās kvalitātes noteikšana".

Ja nu kāds joprojām nezina, kas šie par "vēžiem" un kādā "kulītē" tie parasti tiek ierūmēti, var īsi paskaidrot, ka šis starptautiskais briežkopības nozares pasākums Latvijā tiek rīkots jau 12 gadus pēc kārtas un kļuvis ļoti populārs Latvijas un Eiropas, un arī citu pasaules daļu briežaudzētāju vidū. Neseno iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka arvien lielāka interese par šo notikumu ir arī dalībniekiem no tā dēvētajām Austrumu valstīm, piemēram, Kazahstānas un Azerbaidžānas. Pērn šajā briežkopju saietā piedalījās 73 dalībnieki no 12 valstīm – no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas, Polijas, Krievijas, Ukrainas, Slovākijas, Austrijas, Čehijas, Spānijas un Austrālijas.

Līdz ar to nav nekāds brīnums, ka nu jau labu laiku arī pasākuma rīkotāju loks pārkāpis Latvijas robežas un kļuvis starptautisks. Tāds tas ir arī šogad – kā organizatori tiek minēti gan vietējie ļaudis (biedrības "Bioloģisko lauksaimnieku un savvaļas dzīvnieku audzētāju asociācija" jeb BLSDAA un "Latvijas Briežaudzētāju asociācija"), gan ārzemnieki – Starptautiskā briežu un savvaļas pārnadžu audzētāju asociācija (International Deer & Wild Ungulate Breeders Association jeb IDUBA), kuras "sēdeklis" atrodas Spānijā.

Kāpēc?

Pasākuma mērķis un uzdevums nu jau ilgu laiku ir nemainīgs – novērtēt briežaudzētāju sasniegumus, noteikt Latvijas vaislas briežu audzēšanas saimniecībās audzēto vaislas buļļu ģenētisko kvalitāti, salīdzinot to ar citās valstīs sasniegtajiem rezultātiem. Un, protams, popularizēt briežkopības nozari Latvijā, kā arī veicināt mūsu briežkopības produkcijas eksportu.

Tādēļ "mērīšanās ar ragiem" nav vienīgais notikums, kas risinās šā sarīkojuma ietvaros. Briežaudzētāju kopā sanākšanu ir lietderīgi papildināt arī ar sadarbības formu, kas sniedz jaunas zināšanas, tādēļ pasākumam parasti ir arī zinātniskā sadaļa. Šogad – starptautiska zinātniskā konference "Briežkopība – tehnoloģijas, produkti un ekonomiskie aspekti", kuras rīkošanā bez jau minētajām mūsu un spāņu organizācijām piedalās arī Latvijas Lauksaimniecības universitāte un zinātniskais institūts BIOR. Konferencē plānots aplūkot trīs galvenās tēmas:

♦ briežu audzēšana – tehnoloģijas, bioloģija, ēdināšana, pavairošana, mākslīgā apsēklošana;

♦ briežaudzēšanas produkti, to izmantošana pārtikā, uztura bagātinātājos, medicīnā un kosmētikā;

♦ briežaudzēšanas ekonomiskie aspekti.

Kur, kas un kad?

♦  Norises vieta: "Saulstari", Mores pagasts, Siguldas novads.

♦ Zinātniskā konference: 7.–8. augustā.

♦ "Ragu mērīšanas pasākums":

            – 5.–8. augustā – briežu ragu vērtēšana sertificētu vērtētāju un ekspertu vadībā. Ragus vērtēšanai pieņem līdz 7. augustam (zināšanai – pērn šā pasākuma laikā, izmantojot modificētu CIC sistēmu, tika novērtēti 74 staltbriežu ragu pāri).

            – 7.–8. augustā – dzīvnieku un ragu vērtēšanas paraugdemonstrējumi, briežu ragu vērtēšana, briežu ragu izstāde.

            – 9. augustā no plkst. 10 līdz 16 – noslēguma sarīkojums un labāko apbalvošanas ceremonija.

♦ Plašāka informācija par visiem šiem notikumiem atrodama, kā arī pieteikšanās un līdzdalības nosacījumi tikko minētajos pasākumos izklāstīti BLSDAA mājas lapā www.deerparks.lv .

♦ Kontaktpersona: Dainis Paeglītis, tālr.: +371 26539222; e-pasts: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .

Pieraksties jaunumiem